Menstruacijos lydi kiekvieną moterį nuo paauglystės iki menopauzės. Nėra ko bijoti ar gėdytis. Pirmosios menstruacijos yra signalas, kad mes bręstame, o mūsų kūne vyksta įprasti pokyčiai. Nors tikriausiai apie tai dar net negalvojate, pirmosios mėnesinės yra signalas, kad ateityje galėsite turėti vaikų.
Pirmosios menstruacijos (vadinamosios menarchė) paprastai įvyksta 12–14 metų amžiaus. Jei esate labai liekna, tikėtina, kad pirmosios mėnesinės gali prasidėti šiek tiek vėliau, jūsų organizmas turi sukaupti pakankamai kūno riebalų, kad jūsų kiaušidės pradėtų gaminti estrogeno. Hipofizė yra atsakinga už visą procesą, kuris pradeda gaminti šiuos hormonus: FSH (folikulus stimuliuojantis hormonas) ir LH (liuteinizuojantis hormonas). Veikiant FSH, jūsų kiaušidėse pradeda bręsti Grafo folikulas ir kartu su juo kiaušialąstė. Maždaug 14-tą ciklo dieną Grafo folikulas plyšta ir kiaušialąstė pradeda savo kelionę kiaušintakiu gimdos link. Šios kelionės metu LH plyšusio Grafo folikulo struktūrą paverčia endokrinine liauka, vadinamuoju geltonkūniu. Jis yra atsakingas už progesterono gamybą – hormoną, atsakingą už endometriumo augimą ir vešėjimą. Jei ovuliacijos metu nepastojote, gimdos gleivinė atsidalina ir yra pašalinama per makštį. Kai gimdos gleivinė atsiskiria, mažos kraujagyslės plyšta. Toks gimdos gleivinės kraujavimas vadinamas menstruacijomis.
Vidutinis mėnesinių ciklas trunka 28 dienas. Tačiau mes visi esame labai skirtingi ir kai kurioms moterims menstruacijų ciklas gali būti trumpesnis, 24 dienos, o kitoms ilgesnis – 32 dienos. Atminkite, kad atsiradus pirmosioms mėnesinėms nereiškia, kad kitos mėnesinės įvyks lygiai po vieno mėnesio. Kol augate, pirmosios mėnesinės gali būti labai nereguliarios. Tarp pirmo ir sekančio kraujavimo gali praeiti net pora mėnesių.
Pirmoji mėnesinių diena yra pirmoji ciklo diena. Ovuliacija, t.y. kiaušinėlio išsiskyrimas iš kiaušidės, paprastai įvyksta ciklo viduryje. Tai laikas, kai galite pastoti jeigu nesisaugote. Jei kiaušinėlis nėra apvaisintas, kūnas pradės ruoštis gleivinės atsidalinimui ir taip prasidės mėnesinės (dar vadinamos menstruacijomis). Menstruacijos trunka vidutiniškai 3–5 dienas. Pernelyg gausus kraujavimas ar ilgos menstruacijos yra signalas, kad reikia kreiptis į gydytoją, nes netekus kraujo prarandama daug geležies, o tai gali sukelti anemiją.
Kaip pasiruošti pirmosioms mėnesinėms? Jei bijote, kad pirmosios mėnesinės gali jus užklupti netikėtai, dėvėkite higieninius įklotus, kurie papildomai padės išlaikyti tinkamą higienos lygį. Likus porai mėnesių iki pirmųjų mėnesinių, galite pastebėti baltas išskyras iš makšties. Tai yra tinkamo hormonų vystymosi simptomas. Pirmosios mėnesinės gali atsirasti ne namuose, tačiau atminkite, kad menstruacijos nėra liga ir, nepaisant jų, galite normaliai funkcionuoti. Visada verta turėti su savimi higieninį paketą, pageidautina itin ploną, kad nereikėtų bijoti, jog jis bus matomas po prigludusiais drabužiais.
Ant produktų, tokių kaip higieninės servetėlės, higieniniai paketai ir tamponai pakuočių galite pamatyti ženklinimą:
Jis aiškiai nurodo kur turi būti panaudotos higienos priemonės ir iliustruoja netinkamo jų išmetimo pasekmes.
Tinkamo rūšiavimo dėka prisidedame prie į tualetus išmetamų ir į jūras ir vandenynus patenkančių higienos priemonių atliekų kiekio mažinimo.
Sužinoti daugiau